YOLUMUZUN ESASLARI

Kur’an’a ve Sünnete Bağlılık
Ana esasımız, birinci esasımız, Kur’an-ı Kerim’e ve sünnet-i nebeviyyeye tebeiyyettir. Kur’an’ın dışında, Peygamber Efendimiz’in sünneti dışında her şeyden Allah’a sığınırız. Kur’an yolundayız, Peygamber Efendimiz’in sünneti yolundayız, itikaden ehl-i sünnet vel-cemaat itikadı üzereyiz. Ehl-i sünnet itikadı dışındaki sapık ve aşırı, eğri ve bozuk yollardan da Allah’a sığınırız.
Yâni lafla sünnete uyuyoruz deyip de, hal ve gidiş itibariyle sünnete aykırı bir çok bid’at işleyen insanlar gibi değiliz. Yolumuzun birinci esası Kur’an-ı Kerim’e ve sünnet-i seniyyeye tebeiyyettir.
Hangi hadis kitabını okusanız, hangi sünnet eserini takib etseniz, hepsi makbulümüzdür. 1.   İster Râmûzül-Ehâdîs okuyun, 2.   ister İmam Nevevî’nin Riyâzus-Sàlihîn’ini okuyun, 3.   isterseniz Muhtârul-Ehàdîsin-Nebeviyye’yi okuyun, 4.   isterseniz İmam Buhârî’yi okuyun, 5.   isterseniz İmam Müslim’i, 6.   İmam Tirmizî’yi, 7.   İmam Neseî’yi, 8.   İmam Ebû Dâvud’u, 9.   İmam İbn-i Mâce’yi, 10.   İmam Ahmed ibn-i Hanbel’i okuyun!.. 11.   İsterseniz İmam Mâlik’in Muvatta’ını okuyun!.. Hepsi makbulümüzdür, başımızın tacıdır, kabulümüzdür, tavsiyemizdir.

Reklamlar

13 Mart 2012 tarihinde büyüklerin sözleri sözlerin büyükleridir içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

yolumuz edep yoludur.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: